CWZ’er Coen in finale ‘Geneeskundestudent van het jaar

19 oktober 2021

Medisch student Coen Vulders (24), research assistent urologie bij het Cansisius Wilhelmina Ziekenhuis (CWZ) Nijmegen, staat dit jaar in de KNMG-finale van ‘Geneeskundestudent van het jaar’.

Geneeskunde student van het jaar | CWZ Nijmegen

Medisch student Coen Vulders (24), research assistent urologie bij het Cansisius Wilhelmina Ziekenhuis (CWZ) Nijmegen, staat dit jaar in de KNMG-finale van ‘Geneeskundestudent van het jaar’. Hij maakt zich met zijn stichting Open Boek Nijmegen sterk voor het bespreekbaar en behandelbaar maken van mentale problematiek onder jongeren. Coen: ‘Als ik de finale win gaat het prijzengeld van 5000 euro naar professionele video’s om die jongeren te bereiken.’ Vanaf vandaag kunnen jullie op Coen stemmen.

Flinke depressie

Coen werkt als research assistent bij urologie en voorheen als datamanager bij de researchafdeling van cardiologie. Afgelopen januari begon hij met de stichting Open Boek Nijmegen. Zijn drijfveer is de flinke depressie die hij enkele jaren geleden zelf doormaakte. Coen: ‘Tijdens mijn therapie kreeg ik allerlei persoonlijke verhalen aangeboden van anderen die een depressie doorgemaakt hadden. Dat waren allemaal 50-plussers. Ze spraken vaak over de invloed van hun problemen op de kinderen, hun baan en hypotheek. Dit sloot totaal niet aan bij mij als twintiger. Toen ik vroeg of er ook video's waren van mensen van mijn leeftijd, kreeg ik een ‘nee’ terug. Dit frustreerde mij enorm. Een groot deel van de mentale problemen start rond de adolescentie. Waarom wordt hier dan niet op ingespeeld?’

‘Praten over je mentale welzijn moet normaal worden’

Toen Coen eenmaal hersteld was, wilde hij iets doen voor jongeren zoals hij. Coen: ‘Ik heb altijd de luxe gehad dat het binnen mijn persoonlijke kringen doodnormaal is om te praten over je mentale welzijn. Maar dat is zeker niet bij iedereen het geval.’ Daarom besloot hij om symposia te organiseren, waarbij jongeren hun persoonlijke verhalen delen en het publiek aangespoord wordt om alles te vragen wat ze willen weten. Bij de symposia zijn altijd twee experts aanwezig, zoals een psychiater of een psycholoog. Zij beantwoorden de meer technische vragen en vertellen wat jongeren zelf thuis kunnen doen om hun situatie te verbeteren.

Ervaringsverhalen op social media

Naast de symposia besloot Coen om ervaringsverhalen van jongeren met verschillende achtergronden op te nemen en de filmpjes te plaatsen op sociale media. Coen: ‘Dan hebben jonge mensen toegang tot deze verhalen wanneer zij daar behoefte aan hebben, 24 uur per dag. Ik wil heel graag dat deze video’s professioneler worden, zowel in het Nederlands als in het Engels. Dan kunnen we ze gratis aanbieden aan professionals die werken met jongeren met mentale problemen.’ 

Preventief onderwijs nodig in hele EU

Inmiddels is Coen via via terecht gekomen bij de STANDFORSOMETHING campagne  van de European Youth Card Association. Hij vertelt: ‘Vorige week gaf ik een workshop over mentale gezondheid op het European Youth Event. Als jongeren mochten we daar aanbevelingen doen aan Europarlementariërs om het jongerenwelzijn binnen de hele EU te verbeteren’. De conclusie van Coens workshop was duidelijk: jongeren willen preventief onderwijs over mentale gezondheid. Hoe ga ik er zelf mee om? Hoe help ik anderen? En hoe kan ik de kans op het ontwikkelen van mentale problemen zo klein mogelijk maken? ‘Dit onderwijs moet er niet alleen zijn voor jongeren, maar ook voor beroepen met een grote maatschappelijke rol, zoals docenten. Achter de schermen zijn we al bezig om makkelijk te begrijpen educatieve video's te maken speciaal voor jongeren. Onze stichting heeft al een groep jongeren in Slovenië geholpen om een vergelijkbaar initiatief op te zetten. En later deze maand gaan we aan de slag met een groep uit Hongarije’, vertelt Coen. 

Herkenning én erkenning

‘Als ik deze finale win, zal onze stichting 5000 euro ontvangen. Dit geld gaan we gebruiken om onze video’s op een professionele manier op te nemen. De filmpjes zullen zorgen voor herkenning én erkenning van problemen bij jongeren. Zo kunnen ze binnen de GGZ gerichter worden geholpen.’

Stem jij ook op Coen?