Kijkoperaties
Wat is een kijkoperatie (laparoscopie)?
Bij een kijkoperatie wordt in principe hetzelfde gedaan als bij een 'gewone' open operatie. Dus: het wegnemen van een ziek orgaan of het herstellen van een probleem. Bij een kijkoperatie wordt er geopereerd door kleine gaatjes. Om te beginnen wordt de buik opgeblazen met lucht om zo meer ruimte te maken. Dit is nodig om veilig te kunnen opereren. Daarna worden er 4 tot 5 buisjes met een dikte van 0,5 tot 1 centimeter in de buik ingebracht. Door één van de buisjes wordt een camera ingebracht, zodat de uroloog op een televisiescherm de buikinhoud kan zien. Door de andere buisjes brengt de operatie-instrumenten in de buik. Het opereren zelf gebeurt dus helemaal via het televisiescherm. Vandaar de naam 'kijkoperatie'. Om een orgaan te kunnen verwijderen is het nodig om één van de gaatjes groter te maken. Na de operatie wordt soms voor enkele dagen een wonddrain (slangetje) achtergelaten om het wondvocht te laten aflopen.
Waarom een kijkoperatie?
Omdat er een camera met beeldvergroting wordt gebruikt kan de uroloog heel goed alle details van het operatiegebied zien. Hierdoor kan de operatie nauwkeurig worden uitgevoerd. Het gevolg is dat het bloedverlies veelal beperkt is. En dat belangrijke structuren, zoals zenuwen doorgaans gespaard worden.
Omdat de operatie via kleine gaatjes gaat in plaats van door een grote snee heeft u doorgaans minder narcose en pijnstillers nodig. In het algemeen is na een kijkoperatie het herstel snel en is het ziekenhuisverblijf kort.
Lukt het altijd via een kijkoperatie?
Het antwoord hierop is: nee. Soms blijkt dat toch een open operatie nodig is. Hiervoor kunnen veel verschillende redenen zijn. Zo kan het zijn dat de uroloog het orgaan of de belangrijke bloedvaten niet goed in beeld kan brengen.
Dit kan komen omdat er bijvoorbeeld in de buik verklevingen zijn door eerdere operaties. Of door overgewicht of doordat er een afwijkende ligging of bloedvoorziening is van het orgaan dat verwijderd moet worden.
Het belangrijkste is natuurlijk dat de operatie goed en veilig gebeurt. Wanneer de uroloog niet 100 procent zeker is, zal hij toch een 'open' operatie moeten doen. De uroloog bespreekt dit voor de ingreep met u.
Kunnen er complicaties optreden bij een kijkoperatie?
Het antwoord hierop is: ja. Bij elke ingreep, hoe klein ook, kunnen er problemen optreden. Na een kijkoperatie kunnen er, net als na een open operatie, complicaties optreden. Bijvoorbeeld een nabloeding of een wondinfectie.
Kort na de ingreep kunt u door de ingeblazen lucht schouderpijn hebben. Ook kan het voorkomen dat er beschadigingen aan andere organen, zoals bijvoorbeeld dikke darm, optreden. Maar dit is gelukkig zeer uitzonderlijk.
Urologie koploper in Nederland met kijkbuisoperaties
Urologie hoort wat kijkbuisoperaties betreft landelijk bij de 4 koploperziekenhuizen. In september 2006 opende het CWZ 2 nieuwe hypermoderne operatiekamers voor kijkbuisoperaties. De eerste van dit soort superspecialistische OK's in Oost-Nederland.
De kijkbuistechniek is heel recent nog beter en daarmee veiliger geworden door de aanschaf van een Da Vinci-operatierobot. Deze robot wordt bediend door de uroloog.
Folders
- Verwijderen van een nier via een kijkoperatie (laparoscopische nefrectomie)
G538-A_05-07.pdf (155.13 kb)
- Verwijderen van een tumor in het nierbekken en/of urineleider via een kijkoperatie (laparoscopische nefro-ureterectomie)
G538-Q_05-07.pdf (104.04 kb)
- Opheffen van vernauwing van het nierbekken naar de urineleider via een kijkoperatie (laparoscopische pyelumplastiek)
G538-D_04-07.pdf (127.59 kb)
- Verwijderen van stenen in de urineleider via de plasbuis (ureterorenoscopie)
G538-I_05-07pdf.pdf (183.02 kb)
- Verwijderen van nierstenen via een kijkoperatie (percutane nefrolitholapaxie)
G538-J_04-07.pdf (65.89 kb)
- Verwijderen van bijnier via een kijkoperatie (laparoscopische adrenalectomie)
G538-T_04-07.pdf (95.64 kb)
- Verwijderen van de prostaat via een kijkoperatie (laparoscopische radicale prostatectomie)
G538-B_05-12.pdf (314.23 kb)
- Verwijderen van lymfeklieren in het bekken via een kijkoperatie (laparoscopische pelviene lymfeklierdissectie)
G538-R_07-07.pdf (79.9 kb)




