Waterbreuk bij kinderen
Waterbreuk of een hydrocele is een ophoping van vocht rond de zaadbal(len) in de balzak. De aandoening kan bij de geboorte al aanwezig zijn of op latere leeftijd ontstaan. Een waterbreuk is te herkennen aan een zichtbare zwelling of vergroting van een of beide balzakken. Indien er met een zaklamp in een donkere kamer doorheen geschenen wordt, wordt het licht mooi doorgelaten. Meestal is een operatie bij kinderen niet nodig, omdat de waterbreuk vaak binnen 12 tot 18 maanden vanzelf verdwijnt. Een hydrocele doet in principe geen pijn maar kan bij oudere mannen zoveel last geven dat een operatieve correctie nodig kan zijn.
Voorbereiding op de opname
Bereid uw kind voor op de onbekende wereld van het ziekenhuis, de operatie en hoe uw kind zich na de operatie voelt. Raadzaam is om uw kind beetje bij beetje te vertellen wat er vóór en na de operatie gaat gebeuren. Vertel uw kind dat het waarschijnlijk een dag in het ziekenhuis moet blijven. Uw kind heeft tijd nodig om die informatie op zijn gemak te verwerken. Wij vinden de begeleiding van uw kind in het ziekenhuis heel belangrijk. Maar ook de voorbereiding op het verblijf in het CWZ verdient de nodige aandacht. Uw kind heeft behoefte aan extra zorg. Wij stellen het op prijs als u voor de opname, samen met uw kind, komt voor de voorbereiding en de kennismaking op de afdeling dagbehandeling voor kinderen C52-K. Uw kind raakt alvast een beetje vertrouwd met de omgeving. Bovendien kunt u zelf op dat moment bij ons terecht met eventuele vragen of onduidelijkheden.
Behandeling
Als behandeling nodig is, is deze altijd operatief. De operatie wordt uitgevoerd onder algehele anesthesie (narcose) in dagbehandeling of gedurende een korte opname. De operatie gaat via een snede in de lies waarbij de opening in het lieskanaal, die zich tijdens de ontwikkeling van het kind niet heeft gesloten, chirurgisch wordt dichtgemaakt. Verder is het mogelijk een gedeelte van het zakje of het hele zakje met vloeistof te verwijderen. Meer dan 80-90% van de waterbreuken verdwijnt spontaan voor het eerste jaar. Het wondje wordt na de ingreep met oplosbare hechtingen gesloten. Deze hoeven dus niet te worden verwijderd. Na de operatie mag het kind eigenlijk weer alles; u kunt hem of haar rustig de gang laten gaan.
Folders
- Liesbreuk en waterbreuk bij kinderen
G302_05-08.pdf (120.7 kb)
- Kijkoperaties in de buik (laparoscopie)
G480-R_01-11.pdf (104.74 kb)






